Kreatywny sposób na podział pokoju bez ściany

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad pomysłem podziału pokoju na dwie równe części? Jeśli masz w domu więcej przestrzeni, to wypróbuj kilka kreatywnych metod na przedzielenie pokoju. Dzieląc pokój na mniejsze części, będziesz w stanie lepiej wykorzystać jego przestrzeń. Podział pokoju nie oznacza, że musisz stawiać ściankę działową. Wstawienie takiej ścianki jest najczęściej pracochłonne i wiąże się z większym remontem. Murowane ściany z cegieł zajmują przestrzeń, ze względu na grubość samej cegły kropka to właśnie dlatego o wiele łatwiej jest podzielić pokój za pomocą innych metod.

Podział pokoju na mniejsze części sprawdzi się u osób, które chcą wynająć część pomieszczenia. To też świetny pomysł, jeśli chcesz sprytnie podzielić pokój dzieci lub jesteś zainteresowany wydzieleniem przestrzeni na biuro.

Ta ostatnia opcja jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach. Z powodu pandemii coraz częściej pracujemy w domu. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to warto oddzielić część pokoju w jakiś fajny i kreatywny sposób.

Oto naszych 9 kreatywnych metod na podział pokoju bez ściany:

 1. Drewniany parawan pokojowy
 2. Stylowe zasłony
 3. Pólka lub regał
 4. Panele lamelowe
 5. Zasłony z koralików
 6. Szklane ścianki działowe
 7. Wyspa kuchenna
 8. Rolety i żaluzje jako ścianki modułowe
 9. Ustaw akwarium
 10. Szklarnia
 11. Szafa lub witryna
 12. Najczęściej zadawane pytania

1. Drewniany parawan pokojowy

Drewniany parawan pokojowy  pozwoli ci łatwo oddzielić część pokoju. To doskonała przegroda, którą można łatwo przenosić. Taki parawan z reguły jest na tyle lekki, że nawet dziecko będzie w stanie go przenieść.

Możesz go użyć do stworzenia własnego mini biura, w którym będziesz czuć się komfortowo. Jeśli wybierzesz parawan dwustronny, to możesz go wykorzystać jako tło w czasie wideokonferencji. Już nigdy nie będziesz ustawiać rozmytego tła w czasie rozmów na Teams.

W zależności od tego, jakim dysponujesz budżetem, możesz wybrać parawan drewniany lub obity płótnem, z kolorowym nadrukiem. Obydwie wersje są doskonałe do wyposażenia wnętrz w stylową przegrodę.

Pamiętaj, żeby dobrać wzór do stylu w pokoju. Drewniane parawany doskonale wyglądają w naturalnych wnętrzach. Drewno jest ciepłym materiałem, dlatego bardzo ładnie kontrastuje w jasnym pokoju. Obok takiego parawanu warto postawić doniczkę z ładną rośliną. Na przykład monsterą :)

Za pomocą parawanu możesz również zasłonić wejście do kuchni lub oddzielić jadalnię od reszty pokoju. Jest to szczególnie przydatne w niewielkich mieszkaniach, w których trzeba funkcjonalnie połączyć kuchnię z salonem.

2. Stylowe zasłony

Zasłona oddzielająca pokój od sypialni

Zasłony to rozwiązanie, które z pewnością będzie przyjazne dla twojego budżetu. Są doskonałe do podziału pokoju, którego część ma być wynajęta. Jako wyposażenie wnętrz, zasłony są łatwe w montażu, i łatwe do usunięcia. Naprawdę nie trzeba wiele pracy, żeby je zamontować. Jeżeli planujesz wyprowadzkę to zawsze możesz je zabrać z sobą.

Wybierając stylowe zasłony do podziału pokoju, zastanów się nad aktualnie panującymi trendami. Że to wybrać designerskie zasłony, ponieważ pozwolą ci tanio udekorować pokój.

Dekoracyjne zasłony możesz również zainstalować do podziału pokoju na cześć sypialną i łazienkę. Wybór należy do ciebie, ale pamiętaj, żeby dzielić pokój funkcjonalnie.

3. Półka lub regał

Ścianki modułowe zbudowane z regałów

Kolejnym fajnym pomysłem na przedzielenie pokoju, który sprawdzi się w trochę większych pomieszczeniach, jest duża półka lub regał. Półka będzie doskonałym dodatkiem do pokoju, ponieważ spełni równocześnie dwie funkcje.

Można ją wykorzystać do ustawienia dekoracji i równocześnie będzie służyć jako ścianka działowa w pokoju. Taki regał możesz zapełnić roślinami w doniczkach lub na przykład książkami. Jako wypełnienie sprawdzi się praktycznie każda dekoracja, która zmieści się na półkach. Decydując się na książki, pamiętaj o podpórce do książek. Stylowy bookend to "must have" nowoczesnego wyposażenia wnętrz.

Jeśli masz wnętrze w stylu loftowym lub skandynawskim to zastanów się nad regałem, który będzie wykonany z metalu, z drewnianymi półkami. Z takim regałem twój pokój stanie się bardziej stylowy a ty łatwo podzielić go na pół bez konieczności budowania ściany.

4. Panele lamelowe

Lamelowe panele to kolejny pomysł na łatwy podział pokoju bez stawiania ściany. Panele z lamelek przypominają konstrukcją ścianki modułowe. Mogą nie tylko podzielić pokój na mniejsze części, ale również sprawić, że będzie wyglądał na wyższy. Pionowo ustawione lamele sprawiają wrażenie, że pokój jest wyższy niż w rzeczywistości.

Jeśli z kolei zależy ci na tym, żeby optycznie poszerzyć pokój, to zamontuj panele w poziomie. W internecie znajdziesz wiele poradników jak wykonać takie panele samodzielnie. Wystarczy kilka listew drewnianych z Castoramy, impregnat do drewna, wkrętarka i pomysł jak to razem zmontować.

Takie panele lamelowe mają jeszcze jedną fajną zaletę. Jeśli oddzielisz panelami sypialnię od pokoju, to odpowiednio ustawione będą rzucać ładny cień. Pozwoli to stworzyć przyjemny i ciekawy klimat w pokoju bez stawiania ściany.

5. Zasłony z koralików

Ta propozycja może nie jest zbyt wyszukana i nie jest już zbyt modna, ale wciąż ma swoich zwolenników. Zasłony z koralików często były używane we wnętrzach, w których trudno było zamontować drzwi. Takie zasłony, możesz też wykorzystać, aby podzielić pokój.

To łatwa bariera, która nie blokuje przejścia i jest łatwa w montażu. Na rynku można znaleźć koraliki różnej wielkości i w różnym kolorze. Jeśli chodzi o materiały, to do wyboru masz szkło lub plastik. Ta propozycja bez wątpienia jest jedną z tańszych, ale jest za to łatwa w montażu i usunięciu.

6. Szklane ścianki działowe (stałe lub przesuwne)

Nic nie daje takiego efektu, w stylu glamour jak szkło wewnątrz pokoju. Projektanci wnętrz rekomendują użycie szklanych ścianek, aby efektywnie podzielić pokój, niezaciemniających go równocześnie. Szklane ścianki modułowe są dostępne w różnych kolorach, które łatwo dobierzesz do stylu w domu. To nowoczesny sposób na podział pokoju, który pozwoli zablokować hałas i zapachy z kuchni. Dla większej prywatności możesz wybrać szkło mrożone.

7. Wyspa kuchenna

Ustawienie wyspy kuchennej w domu to bez wątpienia designerski sposób wyposażenia wnętrz. Taka wyspa pozwoli ci oddzielić kuchnię od salonu, bez potrzeby wstawienia ścianki. Podział pokoju za pomocą wyspy sprawi, że wnętrze będzie wydawać się bardzo przestronne.

Goście i domownicy będą czuć przestrzeń, co daje dużo komfortu. Gotując w kuchni, możesz swobodnie oglądać telewizor w salonie i przygotowywać ulubione potrawy. Wyspy kuchenne doskonale sprawdzają się też w czasie przyjęć. Można zaserwować gościom pyszne przystawki, nie tracą z nimi kontaktu wzrokowego.

Nowoczesne wyspy kuchenne mogą być zbudowane z drewna lub marmuru. Tutaj naprawdę ograniczeniem jest tylko i wyłącznie budżet.

8. Rolety i żaluzje jako ścianki modułowe

Wnętrze pokoju możesz podzielić również za pomocą rolet lub żaluzji. W sklepach ogrodniczych znajdziesz przenośne rolety pionowe, które możesz również ustawić w pokoju. Taka roleta nie wymaga mocowania do ściany, można ją łatwo przenosić oraz schować, jeśli jest taka potrzeba. Jest więc praktycznym dodatkiem, który pozwala szybko i łatwo podzielić pokój na dwa bez stawiania ścianki działowej.

9. Ustaw akwarium

Akwarium do podziału pokoju

kwarium ustawione na komodzie to kolejny sposób na dekoracyjny podział pokoju. Piękne, kolorowe ryby ożywią twój pokój. Wybierając akwarium, zaplanuj jakie ryby będziesz w nim hodować. Ryby morskie są trudniejsze w utrzymaniu, ale za to są dużo ładniejsze. Nic nie zastąpi wspaniałego, intensywnego błękitu małych rybek w domowym akwarium.

Akwarium, które służy do podzielenia pokoju, można oglądać z dwóch stron. W połączeniu z ładnym oświetleniem będzie wspaniałym sposobem na podział pokoju na strefy bez stawiania kłopotliwych ścian. Taki podwodny ogród będzie zachwycał również gości, którzy będą cię odwiedzać.

10. Szklarnia

Ten sposób podziału pokoju to szklana ściana, która składa się z dwóch części. Pomiędzy tymi segmentami możesz posadzić dekoracyjne rośliny, które będą dodatkową ozdobą pokoju. Wystarczy kilka kwiatów, aby wnętrze bardziej się ożywiło. Taka mini szklarnia, w domu nie musi być nawet zamykana. Pamiętaj, że musisz mieć łatwy dostęp do roślin, żeby móc je podlać. Ozdobna szklarnia sposób to nowoczesny sposób wyposażenia wnętrz.

11. Szafa lub witryna

Podział pokoju na mniejsze części za pomocą szafy lub witryny to jeden z prostszych pomysłów na ścianki modułowe. Szafy warto zamówić na wymiar, tak żeby sięgała do sufitu. W ten sposób wykorzystasz do maksimum przestrzeń w pokoju. Planując poszczególne meble i elementy wyposażenia wnętrz, zwróć uwagę na odpowiednią ilość miejsca do przechodzenia. W małych mieszkaniach taka szafa może po prostu się nie zmieścić. Ten sam problem będzie w pokojach z oknem.

Najczęściej zadawane pytania

Jak podzielić jeden pokój na dwa bez ściany?

Jeden pokój na 2 możesz podzielić za pomocą:

 • Parawanu pokojowego
 • Drzwi przesuwnych
 • Drewnianych żaluzji
 • Paneli dekoracyjnych
 • Szafy
 • Komody
 • Akwarium,
 • Szklanej ścianki działowej
 • Domowej szklarni

Jak najtaniej podzielić pokój?

Pokój podzielisz najtaniej za pomocą firany lub koralików. Trochę droższym rozwiązaniem są regały i parawan pokojowy.

Jaki jest koszt przedzielenia pokoju?

Koszt zasłony to około 200 zł. Ścianka działowa o powierzchni 10 m to wydatek około 4000 zł kropka parawan pokojowy kosztuje około 700 zł.

W jaki sposób szybko podzielić pokój?

Pokój najszybciej podzielisz za pomocą parawanu pokojowego. Wystarczy go ustawić w miejscu, w którym chcesz podzielić pokój na dwie części.

Jak najlepiej podzielić pokój na stałe?

Jeśli chcesz podzielić pokój na stałe, to najlepszym rozwiązaniem jest regał lub szafa. Obydwie opcje pozwolą ci wykorzystać każdy centymetr pokoju.

Ile za postawienie ścianek działowych?

Postawienie ścianek działowych z cegieł silikatowych kosztuje około 85 zł/m2. Mury z pełnych bloków są tańsze. Koszt robocizny to około 35-30zł/m2

Co najlepiej zamiast ścianki działowej?

Przestrzeń najlepiej podzielisz dwustronnym regałem. Regał możesz wykorzystać do ustawienia kwiatów, zdjęć lub książek.

Jak podzielić duży salon?

Duży salon najlepiej podzielić na mniejsze części za pomocą różnych rozwiązań. Możesz połączyć wyspę kuchenną z regałem oraz parawanem pokojowym. Każda część salonu może być urządzona w odrobinę inny sposób przecinek z wykorzystaniem innego motywu. Tak powstanie stylowe wnętrze, o różnorodnej kolorystyce. Przy podziale dużego salonu warto też zastanowić się nad dekoracyjną fototapetą. Do każdej części salonu możesz wybrać inny wzór, tworząc niepowtarzalny projekt.

 

Komentarze ()

Z naszymi produktami odmienisz swoje wnętrze!

Zapisz się do naszego Newslettera

Odbierz kod rabatowy na -30zł na kolejne zakupy w naszym sklepie!

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Nasza witryna używa plików cookies i podobnych technologii w celach: statystyk, reklamy i polepszania świadczonych usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że akceptują Państwo warunki opisane w  Polityce Prywatności