Doniczki głowy i twarze

Pokazano 1-16 z 16 pozycji
Doniczki głowy i twarze z piórami

Doniczki głowy i twarze — tajemnicza historia dekoracji.

Doniczki głowy, które kupisz w Lofty-Home, cieszą się niesamowitą popularnością wśród naszych klientów. Urocze twarze mogą spoglądać na Ciebie z delikatnym uśmiechem lub emanować spokojem.

Wśród naszych produktów znajdziesz doniczki w kształcie głowy, z zamkniętymi oczami. Mają w sobie wyjątkowy spokój. Wyglądają, jakby tylko czekały na jakiś znak, po to, żeby otworzyć oczy. Wtedy mogłyby zachwycić Cię swoją historią.

Ceramikę zdobioną w kształcie twarzy człowieka można naleźć praktycznie na całym świecie.

Według Narodowego Muzeum Danii tajemnicze doniczki twarze mogły pochodzić nawet z epoki kamienia łupanego. Dwoje oczu z brwiami przyglądały się ludziom od zarania dziejów. Niektórzy myślą, że ten enigmatyczny motyw przedstawia Boginię Matkę, która była czczona przez pradawnych ludzi. Inni z kolei uważają, że są po prostu dekoracyjnym motywem.

Bez względu na to, co jest prawdą, nie można im odmówić uroku i odrobiny mistycyzmu.

Doniczki głowy i twarze pojawiały się w różnych częściach Europy w powiązaniu z megalitycznymi grobowcami. W Danii doniczki z twarzami są dekorowane w stylu Bundsø, który pojawił się około 3000 lat przed Chrystusem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, to koniecznie przeczytaj artykuł na ten temat, na stronie Muzeum Narodowego Danii. Znajdziesz go tutaj:

https://en.natmus.dk/historical-knowledge/denmark/prehistoric-period-until-1050-ad/the-neolithic-period/the-megalithic-tombs-of-the-stone-age/the-mysterious-face-pots-of-themegalithic-period/

Ceramiczne głowy można było odnaleźć również w innych częściach świata.

Według Encyklopedii Arkansas naczynia w kształcie głowy można było znaleźć w północno-wschodnim Arkansas i regionie Bootheel w stanie Missouri.

Ich wielkość była mniejsza od ludzkiej głowy, ale wyróżniamy się szczegółowością. Całe naczynie ceramiczne zostało wykonane na wzór ludzkiej głowy. Mamy więc do czynienia z ceramiką, która nie tylko przedstawia twarz tzn. usta i oczy. Takie dzieła zachwycają szczegółowością i są niesamowicie realistyczne.

Ciekawy może być fakt, że ich pojawienie się kojarzone jest z późnym okresem Missisipi, z czasem kontaktu z Europą w latach od 1400 do 1700 roku.

Zdecydowanie więcej informacji możesz przeczytać w Encyklopedii Arkansas, na tej stronie:

https://encyclopediaofarkansas.net/entries/head-pots-571/

Pisząc o doniczkach w kształcie głów, nie sposób pominąć ceramicznych dzieł znanego artysty, jakim był Picasso. Jego ceramika, wśród której można znaleźć doniczki i wazony o wyglądzie głowy i twarzy zrewolucjonizowała sztukę. Picasso tworzył ceramikę, która przedstawiała nie tylko twarze. Były również zwierzęta, takie jak na przykład sowa czy byk. Niektóre donice i wazony przedstawiają sceny walki byków a inne zdobione są kwiatami.

Nie wiadomo czy wzorował się odnalezionymi, prehistorycznymi działami. Nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że jego doniczki z twarzami i głowami są niesamowicie podobne do tych znalezionych w Danii czy Arkansas.

Poniżej znajdziesz film z Youtube, na którym możesz zobaczyć niektóre dzieła Picasso, wykonane z ceramiki.

Źródło: Youtube/Park West Gallery

Więcej informacji na temat historii donic na kwiaty znajdziesz tutaj:

https://tortugaliving.com/blogs/home/visual-design-history-of-the-flower-pot-vase-and-planter

Doniczki w kształcie głowy w ogrodzie przy namiocie

Doniczki w kształcie głowy do kwiatów w domu

Teraz kiedy zapoznałeś się z historią doniczek w kształcie głowy, to pozwól, że pokażemy Ci, jak mogą wyglądać w Twoim domu. Doniczki w kształcie głowy to wyjątkowa dekoracja, która przede wszystkim zachwyci miłośników stylu boho. W Lofty-Home znajdziesz doniczki boho, wykonane z kamionki i przedstawiające głowę człowieka.

Do takich doniczek możesz włożyć dowolne kwiaty. Pamiętaj jednak, że są to tylko osłonki. Musisz zastosować właściwą doniczkę, w której posadzisz kwiatki. Większość naszych donic nie ma otworów drenażowych. Z tego powodu najlepiej wykorzystać je jako stylowe osłonki.

Zobacz również:

Doniczki i osłonki

Doniczki ceramiczne

Doniczki gipsowe

Z naszymi produktami odmienisz swoje wnętrze!

Zapisz się do naszego Newslettera

Odbierz kod rabatowy na -30zł na kolejne zakupy w naszym sklepie!

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Nasza witryna używa plików cookies i podobnych technologii w celach: statystyk, reklamy i polepszania świadczonych usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że akceptują Państwo warunki opisane w  Polityce Prywatności